У зв’язку із пандемією COVID-19, а згодом агресією росії проти нашої країни з 2021 року в Україні спостерігається помітне зменшення охоплення дитячого населення щепленнями відповідно до Календаря профілактичних щеплень.

Сьогодні в України існує загроза спалахів небезпечного інфекційного захворювання – кору – у всіх регіонах нашої країни. Передумовами для цього є вкрай низькі показники охоплення дітей вакцинацією проти кору протягом останніх 3-х років, а також надзвичайно висока контагіозність захворювання. При контакті із хворим людини, яка невакцинована, або не хворіла на кір, вірогідність захворювання складає майже 100%. За 5 місяців 2023 року в Україні вже зареєстровано 20 випадків кору в західних областях та м. Києві. Також 2 випадки зареєстровано в м. Харків.

Catch-up кампанія, або «наздоганяюча» кампанія передбачає вакцинацію дітей, які своєчасно не отримали щеплення проти кору, епідемічного паротиту та краснухи відповідно до Календаря профілактичних щеплень. Планова вакцинація проти цих інфекцій проводиться дворазово – в 1 рік та в 6 років. Тобто «наздоганяючій» вакцинації підлягають діти 2-17 років, які не отримали жодного щеплення КПК, та діти 7-18 років, які не отримали другого щеплення КПК.

Статтею 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» передбачено, що прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров'я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. Довідка видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень і вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями.

Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. У разі якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв'язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його.

Таким чином, відповідно до даної статті в закладах охорони здоров’я не мають видаватися відповідні довідки з будь-яких причин, крім медичних протипоказань. Разом з тим на сьогодні не можна говорити про благополучну епідемічну ситуацію, тому знову ж такі довідки не мають видаватися закладами охорону здоров’я дітям з порушеннями Календаря профілактичних щеплень.

Активний етап вакцинації дітей проводиться в липні-серпні 2023 року. Пунктом 17 плану на заклади освіти покладене завдання забезпечити контроль за наявністю щеплень проти кору у дітей, які зараховуються до закладів освіти перед початком навчального року.

У вересні відповідно до п. 21 Плану має бути проведена повторна верифікація вакцинального статусу дітей, які зараховані до закладів освіти. Також спільно з закладами охорони здоров’я мають бути сформовані графіки роботи медичних мобільних бригад для організації та проведення щеплень в організованих колективах (у разі потреби).

У весняний період та особливо в період воєнного стану зростає ризик захворювання на грип та коронавірусну інфекцію, оскільки відмічається інтенсивна внутрішня міграція населення.

Наразі в Україніпродовжено дію карантину до 30 квітня 2023 року. Тому нагадуємо, що вакцинація є головним засобом вберегтись від важкого перебігу захворювання на коронавірус та потенційно нових штамів. Нині в Україні доступні: Comirnaty від Pfizer-BioNTech, CoronaVac від Sinovac Biotech та Janssen від Johnson & Johnson.

Нагадуємо, що коронавірусна інфекція (COVID-19) являється гострим респіраторно-вірусним захворюванням, яке вражає органи дихання та шлунково-кишкового тракту людини. Вірус передається від хворої особи повітряно-краплинним шляхом, а також через частинки пилу, на яких осідає. Збудник проникає через рот, носоглотку, очі, тому варто утриматися від тертя (торкання) обличчя брудними руками. При ураженні через слизову оболонку носоглотки першими страждають бронхи та легені, через випорожнення – шлунок та інші органи травлення.

Інкубаційний період при зараженні Covіd-19 становить до 14 днів, найчастіше – 10 днів. Протягом цього періоду хворий може не підозрювати, що являється поширювачем інфекції. Захворювання має високий рівень контагіозності, чим і пояснюється значне зростання хворих у суспільстві.

Симптоми

Більшість інфікованих мають легкі чи помірні симптоми та одужують без госпіталізації.

Найбільш поширені симптоми:

  • підвищення температури;
  • кашель;
  • утома;
  • втрата смаку чи нюху.

Менш поширені симптоми:

  • біль у горлі;
  • головний біль;
  • біль у м'язах та суглобах;
  • діарея;
  • висипання на шкірі, побліднення пальців рук або ніг;
  • почервоніння чи подразнення очей.

Серйозні симптоми:

  • утруднене дихання чи задишка;
  • порушення мови чи рухових функцій або сплутана свідомість;
  • біль у грудях.

За появи серйозних симптомів негайно зверніться по медичну допомогу: зателефонуйте сімейному лікарю або в медичний заклад і домовтеся про прийом.

ПРОСТІ РЕЧІ ВРЯТУЮТЬ ЖИТТЯ!



/Files/images/korona/covid19_1_sleep.jpg /Files/images/korona/covid19_6_symptoms.jpg

/Files/images/korona/covid19_2_cough.jpg /Files/images/korona/covid19_0_hands.jpg

/Files/images/korona/covid19_4_home.jpg/Files/images/korona/covid19_3_distance.jpg


/Files/images/korona/5e6a5c3589391829235565.png

/Files/images/korona/9b5cb453-935c-4f01-a426-9a539097bc33.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 410